Chirurgická excize mateřského znaménka a důvody jeho odstranění

Víte, že téměř polovina případů rakoviny kůže, tedy melanomů, vznikne z mateřského znaménka – odborně pigmentového névu?

Vznik mateřských znamének ovlivňují geny, i slunce, které nutí vaše buňky produkovat kožní barvivo. Proto máte některá mateřská znaménka a pihy od narození a některá se objeví v průběhu života.

Je velmi důležité sledovat mateřská znaménka.

Nově vzniklá znaménka, ať už znaménka velikosti špendlíkové hlavičky nebo větší, je vždy důležité sledovat pod odborným lékařským dozorem.

Je velmi důležité pozorovat jakékoliv změny v tvaru, barvě, povrchu či krvácivosti mateřského znaménka, protože to, že bylo znaménko již vyšetřeno a shledáno běžným pigmentovým névem neznamená, že se jeho vývoj nemůže změnit směrem k melanomu.

Mezi nejohroženější skupiny patří lidé světlejších fototypů, s vysokým počtem znamének a pak samozřejmě ti, kteří podceňují prevenci.

Předejdu odstraněním mateřského znaménka vzniku melanomu právě z něj? Samozřejmě ano, vhodné je chirurgické odstranění neboli excize v místním znecitlivění a u podezřelých kožních útvarů zhotovení histologického vyšetření.

Objednejte se na vyšetření do naší ordinace v Hradci Králové a mějte vše POD KONTROLOU.
Minimální čekací doby, volejte na telefon 495 269 768, nabo pište na e-mail recepce@1chirurgie.cz