Hemoroidy vznikají postupně a nejčastěji jako tři vyboulení podslizničních žilních pletení v dolní části konečníku. Vyskytují se u více jak 50% lidí, častěji u mužů než u žen. Mezi důležité faktory ovlivňující výskyt tohoto onemocnění patří sedavé zaměstnání, gravidita, zácpa, dědičné predispozice apod.

Toto velmi nepříjemné onemocnění, které se projevuje krvácením při nebo po stolici, svěděním, pálením v konečníku a bolestivostí, je možné léčit. Léčba podle nálezu a potíží může být konzervativní nebo operativní. Konzervativní způsob léčby je všeobecně známý. Základem je péče o měkkou stolici dietním opatřením, anální hygiena po stolici, velmi oblíbené jsou masti a čípky.

Operativních metod léčení zvláště vyšších stadií hemoroidů existuje celá řada, v poslední době je populární Longova metoda, kdy se hemoroidy odstraňují speciálním přístrojem – staplerem v celkové anestezii na operačním sále.

Mezi těmito metodami zaujímají zvláštní postavení moderní, šetrné a nezatěžující ambulantní metody léčby hemoroidů, které ale ještě ke klasickým chirurgickým metodám nepatří. Jde o ošetření hemoroidů přístrojem HEMORON a aplikaci elastických kroužků na hemoroidální uzle – tzv. Baronova ligatura.