Dovolujeme si Vás informovat, že ve dnech 4.–17.7.2022 jsou naše kliniky uzavřené z důvodu celozávodní dovolené.

Jícnová kýla, laparoskopická operace jícnové kýly

 
Co je jícnová kýla?

Jícnová kýla, také hiátová hernie (hiatus hernia) je stav, kdy se břišní část jícnu a žaludku vyklene do hrudníku přes oslabenou bránici. Nejčastějším typem je tzv. skluzná kýla, která naruší funkci svěrače (kardie) mezi jícnem a žaludkem (kardioezofageální spojení) a vede k tzv. refluxu, zpětnému  pronikání  kyselých žaludečních šťáv do jícnu, případně do úst či dýchacích cest. Příčina vzniku není zcela jednoznačná, často se objevuje u obézních pacientů a u lidí s chronickou zácpou či u lidí provozující některé silové sporty. Často způsobuje záněty sliznice jícnu a může vést ke vzniku vředů či karcinomu jícnu.

 
Příznaky jícnové kýly

Jícnová kýla se většinou nijak neprojevuje, často ji provází nespecifické příznaky jako říhání, pálení žáhy, bolesti na hrudi. Často se objeví náhodně při gastroskopickém vyšetření, RTG žaludku či CT vyšetření břicha.

INFO + OBJEDNÁNÍ:  recepce@1chirurgie.cz • tel.: 495 269 768

 
Průběh operace jícnové kýly

Operační ošetření jícnové kýly se provádí za pomoci tzv. laparoskopické ezofagofundoplikace v celkové anestezii a obvykle trvá 1-1,5 hodiny. Operatér provede ze 4 malých řezů navrácení jícnu a horní části žaludku do dutiny břišní a vytvoří kolem jícnu manžetu, která zabrání refluxu kyselých žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu.

Doba hospitalizace a rekonvalescence po laparoskopické operaci jícnové kýly

Obvyklá doba hospitalizace po operaci jícnové kýly je přibližně 3-5 dní, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po propuštění do domácího léčení je nutné dodržovat klidový režim po dobu 4 až 6 týdnů. První dny po zákroku smí pacient jíst pouze tekutou a kašovitou stravu, poté přechází na standardní stravu před operací, nicméně je doporučováno, aby stravu dobře kousal a vydatně zapíjel.