Dovolujeme si Vás informovat, že ve dnech 4.–17.7.2022 jsou naše kliniky uzavřené z důvodu celozávodní dovolené.

Laparoskopická operace žlučníku (laparoskopická cholecystektomie)

 
Cholelitiáza neboli přítomnost žlučníkových kamenů
, je nejčastějším onemocněním u pacientů středního a vyššího věku, častěji postihující muže. Rizikové faktory, které se podílejí na vzniku žlučníkových kamenů jsou špatné stravovací návyky, vysoký obsah tuků v potravě, obezita, nedostatek pohybu, cukrovka či stres. Rozlišujeme 3 typy cholelitiázy: formu bezpříznakovou, dyspeptickou a kolikovou.

 
Příznaky žlučníkových kamenů (cholelitiázy)

Uvádí se, že až 70 % případů probíhá tzv. bezpříznakovou formou, pacient o přítomnosti žlučových kamenů vůbec netuší, nezpůsobují mu žádné obtíže ani komplikace a často jsou vedlejším nálezem při jiných vyšetřeních břicha. Forma dyspeptická pak pro pacienta představuje určitý dyskomfort trávení, v podobě bolestí břicha a nadbřišku, pocitu plnosti, plynatosti, nechutenství, říhání, nepravidelnou stolici či průjmy. Typickou formou žlučníkových kamenů je žlučníkový neboli kolikový záchvat. Manifestuje se náhlou bolestí v pravém podžebří či v nadbřišku, která přechází do zad a pod lopatku a je provázená pocitem na zvracení nebo zvracením.

 
Co je laparoskopická cholecystektomie?

Cholecystektomie je operativní odstranění žlučníku, které má za cíl odstranit žlučníkové obtíže, které jsou nejčastěji způsobeny přítomností různě velkých žlučníkových kamenů, polypů či přítomností zánětu. Plánovaná laparoskopická cholecystektomie je indikována v případě, že pacient netrpí akutním zánětem žlučníku ani žlučníkovou kolikou. Efektem výkonu je vymizení dyspeptických obtíží, zabránění vzniku akutního zánětu, vycestování žlučových kamenů do žlučovodu či prevence vzniku nádoru v chronicky nemocném žlučníku.

INFO + OBJEDNÁNÍ:  recepce@1chirurgie.cz • tel.: 495 269 768

 
Průběh laparoskopické cholecystektomie

Laparoskopická cholecyktektomie se provádí v celkové anestezii, za pomoci endoskopické laparoskopické optiky a speciálních nástrojů a trvá přibližně 0,5-1,5 hodiny dle rozsahu nálezu. Operatér nejprve uvolnění žlučník ze srůstů a ozřejmí žlučovody (žlučové cesty). Následně přeruší cévní zásobení žlučníku a vývod žlučníku do žlučovodu za pomoci speciálních titanových svorek. Poté z jaterního lůžka žlučník i se žlučovými kameny uvolní a odstraní z dutiny břišní. Na závěr výkonu se do dutiny břišní zavede tenký plastový drén, který má za úkol odvádět zbytky tělních tekutin, sekretů včetně krve.

 
Pooperační péče po laparoskopické cholecystektomii

Večer po výkonu pacient vstává z lůžka a může začít přijímat tekutiny. Bolest v okolí operační rány je přechodná a je tlumena analgetiky. Po všech břišních operacích dochází k přechodné zástavě střevní peristaltiky, proto lehkou stravu lze přijímat po obnově střevní činnosti, zpravidla 2. pooperační den v závislosti na průběhu operačního výkonu. Přibližně od 3.-5.dne po výkonu pacient dodržuje žlučníkovou dietu.

Doba hospitalizace a rekonvalescence po laparoskopické cholecystektomii

  • Obvyklá doba hospitalizace po laparoskopické cholecystektomii je přibližně 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. 
  • Drén je odstraněn obvykle do 48 hodin po výkonu a stehy z operační rány přibližně 7.-10. den po výkonu.
  • Pracovní neschopnost zpravidla trvá dle náročnosti vykonávaného zaměstnaní, 2-3 týdny.