Snadnější léčba křečových žil nově v Pardubicích i Hradci Králové pomocí jedinečného laseru 1940 nm. Více informací >
Nová chirurgická ambulance MUDr. Tomáše Krieglera na Poliklinice Kolf Pardubice, 2NP/308: excize névů, lipomů, fibromů, atheromů, bradavic, zarostlé nehty, kýlní poradna.

Přeskakující prst

Stenozující tendovaginita šlach ruky aneb – lupající prst.

Příznaky

Bolestivé lupnutí nebo přeskočení v oblasti prstu při jeho ohnutí, případně naopak při natažení. Toto je způsobeno nedostatečnou velikostí šlachového poutku.

Každý prst je v pohybu díky šlachám. Jeden prst má na straně k dlani dvě šlachy, které vedou z předloktí až na špičku prstu, kde jsou upnuté, další šlacha u stejného prstu je na straně hřbetu dlaně. V případě ohnutí prstu dochází k napínání šlach. Jednotlivé šlachy jsou uchyceny ke kosti pomocí tzv. systému šlachových poutek, což jsou jakési „tunely“, kterými je šlacha po cestě od předloktí až ke špičce prstu vedena.

V případě zánětu, nebo úrazu může šlacha zmohutnět, čímž má problém vejít se do svých šlachových poutek, případně dochází k samotnému zúžení šlachového poutka a nastává problém, který se projevuje právě přeskočením, bolestivým lupnutím, zadřením, atd.

INFO + OBJEDNÁNÍ:  recepce@1chirurgie.cz • tel.: 495 269 768

 
Léčba

Toto onemocnění prstů lze poměrně jednoduše operačně léčit a problému se můžeme z 99% zbavit navždy.
V případě, že pacient navštíví lékaře do třech měsíců, je možná léčba i pomocí steroidních injekcí přímo k postižené šlaše. Při velmi častém neúspěchu konzervativní léčby je indikován ambulantní zhruba 15 minutový zákrok v místním znecitlivění. Provede se krátký řez v dlani a protětí šlachového poutka, které tak přestane bránit volnému pohybu zesílené šlachy. Pacient tak může prstem volně hýbat ihned po operaci.
 

Pooperační rekonvalescence

Po samotné operaci je nutné postižený prst co nejdříve hýbat, abychom zabránili případnému srůstu postižené šlachy s okolím. Aby pacient předcházel otoku, je vhodné držet ruku ve zvýšené poloze, čímž zároveň umožňuje rychlejší hojení. Samotná pracovní neschopnost je kolem dvou týdnů, než dojde k vytažení stehů z operovaného místa. 
 

Rychlý kontakt

Zde nám můžete popsat svůj dotaz, případně i vložit přílohu.

Zadejte prosím Vaši emailovou adresu.
Zadejte prosím text Vašeho dotazu.
Můžete zvolit kliniku, která je vám dostupnější
Zvolte prosím kliniku, která je vám dostupnější.
Chci být kontaktován na tomto telefonním čísle
Zde můžete vložit přílohu. Maximální velikost všech příloh je v součtu 18 MB.
Zde můžete vložit přílohu. Maximální velikost všech příloh je v součtu 18 MB.
Souhrnná velikost všech příloh nesmí přesáhnout 15 MiB.