
V proktologické poradně poskytujeme standardní péči, ale i akutní konzultace týkající se problematiky onemocnění konečníku. Řešíme: hemoroidy (vnitřní i vnější), trhliny konečníku, perianální řasy, perianální píštěle, periproktální abscesy, bolesti při vyprazdňování atd.
V ambulanci zjišťujeme délku trvání obtíží, výskyt a intenzitu krvácení z oblasti řitního otvoru a konečníku. V případě bolestí jejich výskyt, a je-li přítomna bolest břicha a nadýmání. Dále jsou nutné informace o sekreci z konečníku, zduření či hmatné útvary, perianální svědění, konzistence a frekvence stolice. Vyšetření probíhá pohledem, pohmatem a vyšetření digitální (zasunutí prstu do řitního kanálu a konečníku), anoskopicky (zavedením krátkého trubicového nástroje do řitního otvoru).
Příprava na proktologické vyšetření je velmi jednoduchá, ideální je vyprázdnění. Pacient si před vyšetřením či výkonem aplikuje do konečníku 2 glycerínové čípky a po 30 minutách se vyprázdní.
Hemoroidy jsou oteklé a zanícené žíly v oblasti konečníku. Nejčastějším faktorem pro vznik hemoroidů je sedavé zaměstnání, strava s nedostatkem vlákniny a tekutin, zácpa či nadměrné namáhání během stolice.
Podle toho, kde se hemoroidy vyskytují, rozlišujeme vnitřní a vnější:
V počátečním stádiu hemoroidů je doporučována úprava životního stylu (vhodná strava, pohyb, správná hygiena, sedací koupele, masti, čípky). Hemoroidy II.- IV. stupně je pak nejlépe ošetřit chirurgicky, kde si lze zvolit z více možností léčby.
Ambulantní elegantní nebolestivý zákrok spočívající v zaškrcení vnitřních hemoroidálních uzlů speciálním elastickým kroužkem. Uzel po několika dnech odejde se stolicí a ranka se v krátké době zhojí. Ideální především pro nemocné s prokázanými krvácejícími hemoroidy menší velikosti. Při jedné návštěvě aplikujeme gumičku vždy jen na jeden uzel. Jde o výkon trvající přibližně 5 minut. Po 2-4 týdnech se procedura opakuje průměrně 5x podle stupně onemocnění, až do vymizení obtíží. Hrazeno zdravotními pojišťovnami.
Metoda HAL-RAR (Recto Anal Repair Systems/rekto-anální korekce prolabujících hemoroidů) představuje moderní, vysoce efektivní, šetrnou, bezpečnou a spolehlivou metodu ošetření všech stádií hemoroidů. Částečně hrazeno zdravotními pojišťovnami, doplatek pacienta.
Výkon se provádí v krátké celkové anestezii (20-30 minut), v režimu jednodenní chirurgie. Operatér zavede do análního otvoru miniaturní ultrazvukovou sondu, která za pomoci Dopplerovy techniky přesně lokalizuje místa, kde se nacházejí žíly zásobující hemoroidy krví. Následuje jejich podvázání, které bezprostředně vede k zamezení krevního zásobení hemoroidů a jejich smrštění. V případě vyhřezlých hemoroidů operatér ošetří také vyhřezlou tkáň a zasune zpět do konečníku. Ošetřená tkáň se zajizví a vhojí se zpět do sliznice konečníku.
Tradiční chirurgický postup odstranění hemoroidálních uzlů a zmenšení jejich výhřezu. Operace se provádí v celkové anestesii. Podstatou je chirurgické odstranění velkých hemoroidálních uzlů a zlepšení poměrů v oblasti řitního kanálu. Tato metoda však obvykle není schopna úplné nápravy porušené funkce hemoroidální zóny. Doba pracovní neschopnosti bývá několik týdnů. Hrazeno zdravotními pojišťovnami při hospitalizaci v nemocnici.
Léčba pomocí aplikace nízkovoltážního impulsního proudu do vyživovacích cév hemoroidu. Při léčbě nedochází ke stimulaci citlivých nervových zakončení a proto odpadá místní bolestivost při a po výkonu. Dobře provedený zákrok tak zbavuje pacienta obtíží. Není hrazeno zdravotními pojišťovnami.
Trhlina (fisura) análního (řitního) otvoru je velice nepříjemným problémem, který nejčastěji vzniká při průchodu tuhé objemné stolice. Pokud vznikne akutně, způsobuje velkou bolestivost doprovázenou krvácením z konečníku. Léčba představuje zavádění čípků, aplikaci mastí, sedacích koupelí a úpravu stravy.
Dlouhodobý problém představuje trhlina chronická, která vede k trvalé bolestivosti v oblasti konečníku, drobnému opakujícímu se krvácení, nepříjemnému svědění a někdy i mokvání. V tomto případě je pak řešením miniinvazivní ošetření nebo klasické chirurgické řešení.
Anální řasy jsou kožní převisy v oblasti konečníku, které nejčastěji vznikají jako důsledek zánětů, trombóz či mohou vznikat po operacích či poraněních v oblasti konečníku. Často také provází hemoroidální onemocnění či bývají spojeny s trhlinou v oblasti konečníku. Perianální řasy lze odstranit ambulantně v místním znecitlivění, řasy většího rozsahu při jednodenní hospitalizaci.
Svědění a pálení v oblasti konečníku často doprovází základní onemocnění – hemoroidy, trhliny konečníku (anální fisury), inkontinence či perianální kožní onemocnění.
Záněty a píštěle v oblasti řitního otvoru či konečníku mohou být buď samostatným onemocněním nebo součástí některých komplexních střevních zánětů (např. Crohnova nemoc nebo Ulcerózní kolitida).Časté hnisavé záněty, které se šíří do okolních měkkých tkání tvoří ložiska – abscesy vyplněné hnisem (tzv. periproktální absces). Hnisavý proces se může také šířit ve formě úzké chodbičky (píštěl - fistula) spojující konečník či řitní otvor s okolní kůží. Léčba závisí na stadiu a příčině onemocnění. V počátečním stádiu lze léčit konzervativně (antibiotika, masti, čípky), později je nutné ošetření chirurgické.
Krvácení z konečníku může být v dospělém věku příznakem celé řady onemocnění, včetně závažných nádorových. Proto je nutné co nejdříve navštívit specialistu v proktologické ambulanci, kde budou provedena nezbytná vyšetření, která objasní zdroj a příčinu krvácení.
Hemoroidy nebo trhlinu v oblasti konečníku většinou signalizuje jasně červená krev na toaletním papíře. Pokud krev odkapává nebo vystřikuje při stolici a je přítomna na povrchu stolice, jedná se pravděpodobně o hemoroidy. Tmavá krev pak může signalizovat vnitřní hemoroidy či prasklou perianální trombózu. Může ale také znamenat, že zdroj krvácení je ve vyšší části tlustého střeva (zánět, divertikl nebo nádor).
Častým problémem při vyprazdňování stolice bývá bolest. Dle charakteru bolesti lze často určit i obtíže, které ji způsobují. Trhlina konečníku (anální fisura) se projevuje ostrou, řezavou bolestí, která začíná při stolici a může přetrvávat i několik hodin po vyprázdnění. Zánět či absces v oblasti řitního otvoru nebo konečníku provází většinou tupá, palčivá nebo pulzující bolest spojená se zvýšenou teplotou. Perianální trombóza se projevuje náhlou, výraznou bolestí u řitního otvoru provázenou otokem. V těchto případech provede proktolog základní vyšetření za pomoci anoskopu, které odhalí příčinu bolestí konečníku.
Dobrý den,
byl jsem u vás v proktologické poradně a pan doktor je naprosto fantastický. Kdybyste věděli, jaký jsem z toho měl děs a kolik měsíců (ne-li let) jsem to oddaloval a oddaloval... Kéž by bylo víc takových super lékařů - chápavých, vstřícných...budu Vás všude doporučovat.
S úctou pacient N.