Ve dnech 1.–14. července 2024 je celozávodní dovolená. Platí pro Hradec Králové i Pardubice. Děkujeme za pochopení.

 
Proktologie - bezbolestná léčba hemoroidů

V nově otevřené Proktologické poradně poskytujeme standardní péči, ale i akutní konzultace týkající se problematiky onemocnění konečníku. Řešíme: hemoroidy (vnitřní i vnější), trhliny konečníku, perianální řasy, perianální píštěle, periproktální abscesy, bolesti při vyprazdňování atd.
 

FORMULÁŘ pro rychlý dotaz
Zde nám můžete popsat svůj dotaz, případně i vložit přílohu.

 
Jak vyšetření probíhá?

V ambulanci zjišťujeme délku trvání obtíží, výskyt a intenzitu krvácení z oblasti řitního otvoru a konečníku. V  případě bolestí jejich výskyt a je-li přítomna bolest břicha a nadýmání. Dále jsou nutné informace o sekreci z konečníku, zduření či hmatné útvary, perianální svědění, konzistence a frekvence stolice. Vyšetření probíhá pohledem, pohmatem a vyšetření digitální (zasunutí prstu do řitního kanálu a konečníku), anoskopicky (zavedením krátkého trubicového nástroje do řitního otvoru).

Jak se připravit na vyšetření?

Příprava na proktologické vyšetření je velmi jednoduchá, ideální je vyprázdnění. Pacient si před vyšetřením či výkonem aplikuje do konečníku 2 glycerínové čípky a po 30 minutách se vyprázdní.

 
Léčebné spektrum

 • Hemoroidální uzly, tzv. hemeroidy
 • Svědění a pálení konečníku, ekzémy
 • Trhlina konečníku (anální fisura)
 • Perianální řasy (výrůstky, polypy)
 • Perianální píštěle a záněty v oblasti konečníku
 • Krvácení z konečníku
 • Bolesti při vyprazdňování
 • Nádory a větší polypy

 
Hemoroidální uzly, tzv. hemeroidy

Hemoroidy jsou oteklé a zanícené žíly v oblasti konečníku. Nejčastějším faktorem pro vznik hemoroidů je sedavé zaměstnání, strava s nedostatkem vlákniny a tekutin, zácpa či nadměrné namáhání během stolice.

Podle toho, kde se hemoroidy vyskytují, rozlišujeme vnitřní a vnější. Vnější hemoroidy vypadají jako malé, měkké, vlhké červené uzlíky na povrchu konečníku a v okolí análního otvoru. Většinou nejsou bolestivé a nekrvácejí. Vnitřní hemoroidy nemůžeme pozorovat, ale jejich běžným příznakem je krvácení (jasně červená krev při stolici) a nepříjemné svědění.

Stupně hemoroidů
 • I. stupeň: mírně zvětšené hemoroidální polštářkovité útvary, které lehce krvácí
 • II. stupeň: zvětšené hemoroidální polštářkovité útvary, které při tlaku zasahují do análního otvoru, ale samy se vrátí do konečníku
 • III. stupeň: výrazně zvětšené hemoroidální polštářkovité útvary, vyžadující manuální zatlačení zpět do análního otvoruIV. stupeň: extrémně zvětšené polštářkovité útvary, které jsou trvale vyhřezlé z análního otvoru
Jaká je léčba hemoroidů?

Jaká je léčba hemoroidů?
V počátečním stádiu hemoroidů je doporučována úprava životního stylu (vhodná strava, pohyb, správná hygiena, sedací koupele, masti, čípky). Hemoroidy II.-IV. stupně je pak nejlépe ošetřit chirurgicky, kde si lze zvolit z více možností léčby.

 
Jaké jsou možnosti léčby hemeroidů?

 
1. metoda léčby –  ligatura dle BARRONA 

Ambulantní elegantní nebolestivý zákrok spočívající v zaškrcení vnitřních hemoroidálních uzlů speciálním elastickým kroužkem. Uzel po několika dnech odejde se stolicí a ranka se v krátké době zhojí. Ideální především pro nemocné s prokázanými krvácejícími hemoroidy menší velikosti. Při jedné návštěvě aplikujeme gumičku vždy jen na jeden uzel. Jde o výkon trvající přibližně 5 minut. Po 2-4 týdnech se procedura opakuje průměrně 5x podle stupně onemocnění, až do vymizení obtíží.
Jaké jsou výhody metody?

 • okamžitá úleva od potíží s dlouhodobým efektem
 • bez pracovního omezení
 • příznivá cena

2. metoda léčby – HAL-RAR TRILOGY

Metoda HAL-RAR (Recto Anal Repair Systems/rekto-anální korekce prolabujících hemoroidů) představuje moderní, vysoce efektivní, šetrnou, bezpečnou a spolehlivou metodu ošetření všech stádií hemoroidů.

Jaké jsou výhody HAL-RAR metody?

 • řeší všechna stádia včetně prolabujících (vyhřezlých) hemoroidů
 • vysoká účinnost ošetření – téměř bez recidiv
 • minimální pooperační bolestivost
 • rychlejší pooperační hojení
 • provádí se v režimu jednodenní chirurgie
 • ve většině případů není nutná pracovní neschopnost
 • zlepšuje kvalitu života pacientů
Jak výkon probíhá?

Výkon se provádí v krátké celkové anestezii (20-30 minut), v režimu jednodenní chirurgie. Operatér zavede do análního otvoru miniaturní ultrazvukovou sondu, která za pomoci Dopplerovy techniky přesně lokalizuje místa, kde se nacházejí žíly zásobující hemoroidy krví. Následuje jejich podvázání, které bezprostředně vede k zamezení krevního zásobení hemoroidů a jejich smrštění. V případě vyhřezlých hemoroidů operatér ošetří také vyhřezlou tkáň a zasune zpět do konečníku. Ošetřená tkáň se zajizví a vhojí se zpět do sliznice konečníku.


3. metoda léčba –  klasická operace Milligan-Morgan

Tradiční chirurgický postup odstranění hemoroidálních uzlů a zmenšení jejich výhřezu. Operace se provádí v celkové anestesii. Podstatou je chirurgické odstranění velkých hemoroidálních uzlů a zlepšení poměrů v oblasti řitního kanálu. Tato metoda však obvykle není schopna úplné nápravy porušené funkce hemoroidální zóny. Doba pracovní neschopnosti bývá několik týdnů.


4. metoda léčby – operace hemoroidů LONGOVOU metodou (staplerová hemoroidektomie)

Operace hemoroidů Longovou metodou představuje mini invazivní metodu, jejímž cílem je ošetřit patologicky zvětšené žilní uzle v oblasti konečníku, jako prevence dalšího krvácení, bolestivosti a vyhřeznutí z konečníku. Je indikována tam, kde selhává konzervativní léčba (úprava stravy, čípky, koupele) a u hemoroidů III. a IV. stupně, kdy dochází k prolapsu anální sliznice.

Jaké jsou výhody operace Longovou metodou?

 • minimální pooperační bolestivost
 • kratší doba operace, kratší doba hospitalizace i pracovní neschopnosti
 • příznivý kosmetický efekt
 • dlouhodobé řešení

5. metoda léčby – HEMORON (moderní bezbolestný ambulantní způsob léčby)

Léčba pomocí aplikace nízkovoltážního impulsního proudu do vyživovacích cév hemoroidu. Při léčbě nedochází ke stimulaci citlivých nervových zakončení a proto odpadá místní bolestivost při a po výkonu. Dobře provedený zákrok tak zbavuje pacienta obtíží. Léčba přístrojem Hemoron v ČR bohužel není hrazena zdravotními pojišťovnami.

Jaké jsou výhody?

 • moderní a účinná metoda má dle literatury nejmenší počet popisovaných komplikací
 • nezpůsobuje zjizvení či hnisání v místě zákroku
 • pacient se obejde bez pracovní neschopnosti či dalších omezení

Jak probíhá předoperační příprava?

Zhruba 3 dny před operací je vhodné jíst pouze lehce stravitelnou stravu. Den před operací je provedeno vyčištění střeva a konečníku perorálně podaným roztokem.

Jak výkon probíhá?

Operace hemoroidů se provádí většinou v krátké celkové anestezii a trvá 15-20 minut. Za pomoci speciálního nástroje tzv. cirkulárního stapleru, který se zavede do konečníku, je odstraněna část sliznice i s žilními pleteněmi a následně je provedeno sešití konců sliznice k sobě speciálními mini svorkami. Výsledným efektem je zatažení sliznice zpět do konečníku. Po výkonu je zaveden do konečníku speciální tampon jako prevence pooperačního krvácení, který se odstraňuje 1. pooperační den.

Jaká jsou rizika operace hemoroidů?

V ojedinělých případech se mohou vyskytnout komplikace jako větší pooperační krvácení, hematom a otok konečníku či porucha funkce svěrače konečníku.

Jaká je doba hospitalizace a rekonvalescence?

Obvyklá doba hospitalizace po výkonu je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Při nekomplikovaném průběhu je přibližná, celková doba rekonvalescence 4 týdny po výkonu s omezením fyzické zátěže. Pracovní neschopnost trvá asi 1 týden. Důležitou součást rekonvalescence představují opatření k prevenci zácpy tzn. dodržování dietního režimu a dostatečný příjem tekutin. Doporučováno je sprchování konečníku po stolici vlažnou mýdlovou vodou


 
Svědění a pálení konečníku, ekzémy

Svědění a pálení v oblasti konečníku často doprovází základní onemocnění – hemoroidy, trhliny konečníku (anální fisury), inkontinence či perianální kožní onemocnění (ekzémy). Ekzém v oblasti konečníku může mít řadu příčin (nedostatečná hygieny, nošení nekvalitního spodního prádla , alergické reakce).


 
Trhlina konečníku (anální fisura)

Trhlina (fisura) análního (řitního) otvoru je velice nepříjemným problémem, který nejčastěji vzniká při průchodu tuhé objemné stolice. Pokud vznikne akutně, způsobuje velkou bolestivost doprovázenou krvácením z konečníku. Léčba představuje zavádění čípků, aplikaci mastí, sedacích koupelí a úpravu stravy.

Dlouhodobý problém představuje trhlina chronická, která vede k trvalé bolestivosti v oblasti konečníku, drobnému opakujícímu se krvácení, nepříjemnému svědění a někdy i mokvání. V tomto případě je pak řešením miniinvazivní ošetření nebo klasické chirurgické řešení.


 
Perianální řasy (výrůstky, polypy) 

Anální řasy jsou kožní převisy v oblasti konečníku, které nejčastěji vznikají jako důsledek zánětů, trombóz či mohou vznikat po operacích či poraněních v oblasti konečníku. Často také provází hemoroidální onemocnění či bývají spojeny s trhlinou v oblasti konečníku. Perianální řasy lze odstranit ambulantně v místním znecitlivění, řasy většího rozsahu při jednodenní hospitalizaci.


 
Perianální píštěle a záněty v oblasti konečníku

Záněty a píštěle v oblasti řitního otvoru či konečníku mohou být buď samostatným onemocněním nebo součástí některých komplexních střevních zánětů (např. Crohnova nemoc nebo Ulcerózní kolitida).Časté hnisavé záněty, které se šíří do okolních měkkých tkání tvoří ložiska – abscesy vyplněné hnisem (tzv. periproktální absces). Hnisavý proces se může také šířit ve formě úzké chodbičky (píštěl - fistula) spojující konečník či řitní otvor s okolní kůží. Léčba závisí na stadiu a příčině onemocnění. V počátečním stádiu lze léčit konzervativně (antibiotika, masti, čípky), později je nutné ošetření chirurgické.


 
Krvácení z konečníku

Krvácení z konečníku může být v dospělém věku příznakem celé řady onemocnění, včetně závažných nádorových. Proto je nutné co nejdříve navštívit specialistu v proktologické ambulanci, kde budou provedena nezbytná vyšetření, která objasní zdroj a příčinu krvácení.
Hemoroidy nebo trhlinu v oblasti konečníku většinou signalizuje jasně červená krev na toaletním papíře. Pokud krev odkapává nebo vystřikuje při stolici a je přítomna na povrchu stolice, jedná se pravděpodobně o hemoroidy. Tmavá krev pak může signalizovat vnitřní hemoroidy či prasklou perianální trombózu. Může ale také znamenat, že zdroj krvácení je ve vyšší části tlustého střeva (zánět, divertikl nebo nádor).


 
Bolesti při vyprazdňování

Častým problémem při vyprazdňování stolice bývá bolest. Dle charakteru bolesti lze často určit i obtíže, které ji způsobují. Trhlina konečníku (anální fisura) se projevuje ostrou, řezavou bolestí, která začíná při stolici a může přetrvávat i několik hodin po vyprázdnění. Zánět či absces v oblasti řitního otvoru nebo konečníku provází většinou tupá, palčivá nebo pulzující bolest spojená se zvýšenou teplotou. Perianální trombóza se projevuje náhlou, výraznou bolestí u řitního otvoru provázenou otokem. V těchto případech provede proktolog základní vyšetření za pomoci anoskopu, které odhalí příčinu bolestí konečníku.


 
Nádory a větší polypy

Benigní nádory tlustého střeva nejsou zhoubné. Nepronikají do okolních tkání ani se nešíří do jiných částí těla. Obvykle je můžeme úplně odstranit a nepředstavují ohrožení života.

Polyp je nádor ve tvaru „bambulky", který může být na stopce nebo je široce nasedlý. Je lokalizován v oblasti esovité kličky tračníku. Nejprve je nezhoubný, postupně se však může přeměnit v nádor zhoubný, proto je doporučeno všechny polypy odstranit. Pacienti, kteří již měli polypy, by měli být v pravidelných intervalech vyšetřeni kolonoskopicky.


 
 
Ohlasy pacientů

Dobrý den,
byl jsem u vás v proktologické poradně a pan doktor je naprosto fantastický. Kdybyste věděli, jaký jsem z toho měl děs a kolik měsíců (ne-li let) jsem to oddaloval a oddaloval... Kéž by bylo víc takových super lékařů - chápavých, vstřícných...budu Vás všude doporučovat.
S úctou pacient N. 
  

 

Rychlý kontakt

Zde nám můžete popsat svůj dotaz, případně i vložit přílohu.

Zadejte prosím Vaši emailovou adresu.
Zadejte prosím text Vašeho dotazu.
Můžete zvolit kliniku, která je vám dostupnější
Zvolte prosím kliniku, která je vám dostupnější.
Chci být kontaktován na tomto telefonním čísle
Zde můžete vložit přílohu. Maximální velikost všech příloh je v součtu 18 MB.
Zde můžete vložit přílohu. Maximální velikost všech příloh je v součtu 18 MB.
Souhrnná velikost všech příloh nesmí přesáhnout 15 MiB.