Kineziotaping – neboli Tejpování

Již před více než deseti lety jste mohli vidět sportovce na Olympijských hrách – polepené barevnými náplastmi.

Již v té době bylo prověřené, že se jedná o velmi účinnou metodu, která našemu tělu velmi pomáhá a jejímž průkopníkem je japonský chiropraktik, Dr. Kenzo Kase.

Jak to tedy vlastně funguje??

Samotné náplasti – tejpy, jsou vyrobené ze 100%ní bavlny, jsou elastické – lze je natáhnout až na 160% délky, mají vlastnosti jako pokožka, jsou voděodolné a rovněž propustné, dokáží zafixovat sval tak, aby tělo dýchalo i přes použití tejpu. Správným použitím dokážete vyvolat v těle potřebnou funkci, ať už tím, že dáte mozku „falešnou informaci“, na kterou zareaguje přesně tak, jak potřebujete, nebo prostě jen vytvoříte danému místu ty nejlepší podmínky, díky nimž se daná oblast lépe prokrví a pracuje mnohem lépe.

Použité lepidlo je hypoalergenní, nicméně existuje několik tříd lepidel a tak je vždy dobré, v případě alergie na náplast, zkonzultovat s lékařem, jakou třídu lepidla obsahuje právě daný tejp.

Víte, že použitím tejpu lze sval uvolnit, nebo právě naopak – aktivovat?

Samotný tejp se zastřihuje do potřebných délek a tvarů, právě podle potřeby konkrétního pacienta a konkrétní potřeby.

Jelikož se jedná o dnes již velmi rozšířenou metodu, najdou se odvážlivci, kteří sami „otejpují“ každého člena rodiny, případně se nechají „léčit“ v místním salónu krásy, kde manželce stejný „profesionál zároveň zmodeluje nehty.

Je potřeba si nicméně uvědomit, že k správnému provedení je nutné znát dokonale anatomii, biomechaniku kloubů, svalů, včetně jejich komplexní návaznosti na celé tělo.

V případě, že je tejp aplikován správně, má překvapivě rychlé účinky při odbourání bolesti. Špatně nalepený tejp může dobu regenerace naopak zpomalit.

Samotné tejpování se provádí především při problémech s pohybovým aparátem, ať už je to poškození šlach, svalů, kloubů, pro stimulaci oslabených a zatuhlých svalů, léčbě a hojení jizev, otoků po operačních zákrocích, sportovních úrazech, velmi dobré výsledky dosahuje tato metoda při léčbě edémů u poruchy lymfodrenáže.

Samotný tejp zůstává na těle 1 až 7 dní, někdy stačí jedno tejpování, běžné ji nicméně 3-4x

A ano – tejpy se dodávají v množství barevných variant, které jsou ovšem opravdu pouze estetickou věcí a na funkčnost nemají vliv. :o)

Tuto léčebnou metodu provádíme v Hradci Králové, více informací a objednávky na tel: 495 269 768, e-mail: fyzioterapie@1chirurgie.cz