
Varixy neboli křečové žíly, žilní městky nejčastěji postihují povrchový žilní systém dolních končetin. Dnes jsou označovány za jednu z civilizačních chorob, na jejichž vzniku se podílí celá řada rizikových faktorů, ať již jde o rodinnou predispozici, hormonální změny, životní styl spojený s nedostatečnou pohybovou aktivitou, obezita či dlouhodobé stání. Nejčastěji postihuje ženy a stává se pro ně nejen zdravotním, ale především kosmetickým problémem.
Varixy jsou projevem žilní nedostatečnosti, kdy vlivem tlaku krve dochází k rozšíření oslabené žilní stěny a k poruše funkce žilních chlopní. Takto postižená žíla získává svůj typický vinutý průběh.
Křečové žíly se rozvíjejí dlouhodobě a v počátku jsou zejména kosmetickým problémem. Postupně se objevují bolesti nohou, otoky a rozvíjí se viditelné varixy, které neléčené, mohou vyústit k závažným zdravotním komplikacím včetně žilní trombózy či vzniku kožních defektů a bércových vředů.
Je moderní šetrnou metodou, která spolehlivě nahrazuje klasickou chirurgickou operaci žil dolních končetin. Poškozené žíly se chirurgicky neodstraňují, ale ošetří se nitrožilní fotokoagulací laserovým paprskem s následným uzávěrem ošetřených žil.
Na našem pracovišti nově využíváme k zákroku moderní laserový tzv. endovaskulární přístroj (EVLA), který disponuje laserovými vlákny s radiální (kruhovou) emisí paprsků a s vlnovou délkou paprsku 1470 nm, což výrazně zvyšuje absorpci energie žilní stěnou a umožňuje tak ošetření žilních kmenů i o větším průměru. Nižší pracovní teplota laseru pak působí šetrně k okolním tkáním. Výhodou této metody je pak nejen minimální výskyt komplikací, ale především minimální bolestivost po zákroku.
Na možnost ošetření varixů za pomoci endovaskularního laseru (ELVA) se informujte na našem pracovišti.
Před laserovým zákrokem je zpravidla nutné pouze vyšetření praktickým lékařem a laboratorní vyšetření krevní srážlivosti.
Samotný zákrok je velmi komfortní, provádí se ambulantně, v místním (lokálním) znecitlivění a trvá jen několik minut. Pod ultrazvukovou kontrolou se vpichem (punkčně) zavede do žíly laserový katétr, jímž se aplikuje laserový paprsek. Postupným působením laserového paprsku dochází k úplnému uzavření „zatavení“ žíly. Na ošetřenou končetinu se přikládá kompresní punčocha.
Po zákroku pacient odchází po krátkém odpočinku v doprovodu domů. Operační den by měl proběhnout v klidovém režimu, ale s krátkými procházkami. Bolestivost po zákroku je minimální, třetí den se může objevit tahavé pobolívání v průběhu hlavního žilního kmene, které ale po několika dnech zmizí. V místě zákroku se může objevit drobný pooperační hematom.
Druhý den po laserovém zákroku lze začít normálně chodit a vrátit se k běžným aktivitám. Přibližně po 2 týdnech je dovolena sportovní zátěž