Burzy nebo také tzv. tíhové váčky jsou uzavřené vazivové kapsy vyplněné tekutinou, které se nachází v blízkosti celé řady kloubů. Jejich hlavním účelem je snížení tření a napomáhání volnému pohybu v místech mezi kostmi, vazy nebo jinými, těsně přiléhajícími strukturami. V případě, že dojde k jejich zánětu – bursitidě, je pohyb v kloubu bolestivý. Nejčastěji bursitida postihuje klouby ramenní, loketní, kolenní či kyčelní, ale může postihnout i klouby drobné. Mezi hlavní příčiny vzniku patří nadměrná zátěž kloubu nebo akutní traumatické poškození kloubu.

Typy burzitidy

Burzitida ramenního kloubu nejčastěji vzniká při poškození rotátorové manžety (svalových úponů, které spojují pažní kost s lopatkou) a to obvykle při pádech na rameno, prudkým švihem či opakovaným přetěžováním horní končetiny.

Burzitida loketního kloubu nejčastěji vzniká při nadměrném přetěžování horní končetiny, kdy provádíme opakované ohnutí a napřímení předloktí např. basketbalový hod, tenisový či golfový úder.

Burzitida kolenního kloubu nejčastěji vzniká při déletrvajícím klečení na tvrdé podložce nebo jako následek úderu do kolene v oblasti čéšky. Na přední straně kolene je hmatatelná měkká vejcovitá boule.

Burzitida kotníku je častým problémem při nošení nevhodně zvolené obuvi, ale může vzniknout při sportovních aktivitách jako je bruslení.

Příznaky

Mezi hlavní příznaky zánětu burzy patří: tupá bolest nebo pocit ztuhlosti v oblasti kloubu, která se může zhoršovat při pohybu. Místo je oteklé a zarudnuté.

Léčba

Léčba burzitidy představuje režimová opatření – klidový režim a znehybnění postiženého kloubu s aplikací ledových obkladů. Žádoucí je také podání nesteroidních antirevmatik, které uleví od bolesti a potlačí zánět. Chirurgické ošetření je pak nutné v případě, pokud selže konzervativní léčba. V rámci jednodenní ortopedie je možné provést drenáž burzy či její odstranění (exstirpaci).