V pondělí 27. května 2024 nebude z provozních důvodů otevřena ordinace MUDr. Holeky. Děkujeme za pochopení.

Léčba artrózy

Artróza

Artróza patří mezi tzv. degenerativní kloubní onemocnění, které vede ke snížené pohyblivosti kloubu a jeho následnému poškození. Je provázena velkou bolestivostí, ztuhlostí i otokem kloubu. Nejčastěji postihuje velké klouby (rameno, kyčel, koleno), ale nezřídka se objevuje i na kloubech malých (klouby ruky). Přestože se týká především starší generace, její výskyt se v souvislosti s životním stylem dotýká stále mladší populace např. sportovců, pacientů po úrazech nebo lidí s jednostranným profesním zatížením. Včasná diagnostika artrózy a jejího stupně umožňuje indikovat cílenou léčbu, ať již konzervativního nebo operačního charakteru, která má za cíl zpomalit proces deformace kloubu a odstranit bolestivé stavy.

Podrobnější popis artrózy najdete v sekci Často kladené dotazy.

V Centru jednodenní chirurgie poskytujeme našim klientům komplexní služby v diagnostice a léčbě tohoto kloubního onemocnění na základě našich mnohaletých zkušeností v oblasti ortopedie, sportovní traumatologie a léčebné rehabilitace.

Diagnostika

Osobní anamnéza klienta, RTG vyšetření kloubů.

INFO + OBJEDNÁNÍ:  recepce@1chirurgie.cz • tel.: 495 269 768

 
Nefarmakologická léčba

Nefarmakologická léčba je indikována v raných stádiích artrózy a zahrnuje v první řadě úpravu životního stylu, redukci váhy či zařazení pravidelného protahovacího cvičení.

Významnou část léčby představuje individuální rehabilitační péče, která zahrnuje celou řadu metod: fyzikální (cvičení, masáže – možné i na našem fyzioterapeutickém pracovišti), magnetoterapii, laserovou či ultrazvukovou terapii. Nedílnou součástí je také doporučení správné obuvi, protetických nebo podpůrných pomůcek (berle).

Farmakologická léčba

Farmakologická léčba si klade za cíl odstranit bolestivé stavy a zahrnuje léčbu analgetiky, opioidy, nesteroidními antirevmatiky včetně lokálních přípravků (masti, gely, náplasti), glukokortikoidů,  podpůrných přípravků (SYSADOA) obsahující účinné látky jako např. chondroitin sulfát či glukosamin sulfát.

  • Analgetická léčba např. Paracetamolem, tlumí bolest a je vhodná pro raná stádia onemocnění.
  • Nesteroidní antirevmatika vedle tlumení bolesti mají i protizánětlivý účinek např. ibuprofen, diklofenac atd., ovšem mají také celou řadu nežádoucích účinků na trávicí trakt (žaludeční vředy) či oběhový systém. I z tohoto důvodu se doporučuje, u artróz kolenního kloubu a především u ručních kloubů,  použití lokálně aplikovaných nesteroidních antirevmatik ve formě mastí, gelů či náplastí, kde výsledným efektem aplikace je zvýšené prokrvení a následná úleva od bolesti.
  • Nitrokloubní aplikace glukokortikoidů se v léčbě artrózy používá více než 50 let a je indikována zejména u vysoce bolestivých stavů provázených zánětem. Aplikace je doporučována zejména do kolenního kloubu a do kloubu palce ruky.
  • SYSADOA jsou podpůrné přípravky s obsahem chondroitin sulfátu, glukosamin sulfátu, diacereinu a ASU  (výtažek z avokáda a sóji), které svým účinkem podporují tvorbu základní chrupavkové hmoty, zvyšují elasticitu chrupavky a zabraňují jejímu dalšímu úbytku. Jsou doporučovány zejména u artrózy kolenního nebo kyčelního kloubu. Jejich účinek nastupuje během 2-4 týdnů a výsledný efekt přetrvává asi 2 měsíce po vysazení.
  • Kyselina hyaluronová tzv. viskosuplementace je doporučována ČRS (česká revmatologická společnost) u pacientů s artrózou kolenního kloubu, kterým selhala nebo je kontraindikována léčba nesteroidními antirevmatiky. Kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní, která je součástí nitrokloubní tekutiny. Tato tekutina snižuje tření kloubních ploch a snižuje tak jejich opotřebení. Nitrokloubní aplikací suplementujeme její nedostatečnou produkci a podporuje tvorbu vlastní kloubní tekutiny. Významným efektem je také její protizánětlivé a analgetické působení, které přetrvává až 1 rok po aplikaci. Zdravotní pojišťovna hradí viskosuplementaci u druhého a třetího stupně artrózy kolenního kloubu, nicméně významného léčebného efektu lze dosáhnout i při aplikacích do jiných kloubů např. malých kloubů ruky a nohy. Aplikace kyseliny hyaluronové je standardně prováděna na našem ortopedickém pracovišti lékařem specialistou. Na možnosti léčby kyselinou hyaluronovou se informujte na našem pracovišti.

Vše o podpůrné léčbě artrózy přípravky NOVAFLEX a NOVAENZYM

 
Operační léčba

Operační chirurgická léčba je indikována tam, kde dochází k postupné progresi onemocnění a selhává léčba konzervativní. Zahrnuje několik metod. Nejčastěji indikovaným postupem je artroskopický výkon, který je svým širokým využitím první volbou. Další léčebné metody představuje korekční ostetomie a totální náhrada kyčelního a kolenního kloubu.

Artroskopie s ošetřením postiženého kloubu

Artroskopie dnes patří mezi rutinní diagnostické a léčebné endoskopické metody u celé řady kloubních onemocnění včetně artrózy. Jejím cílem je zmírnění bolesti a zlepšení funkce kloubu. Svým miniinvazivním přístupem přispívá k minimální traumatizaci okolních tkání a umožňuje tak rychlou rekonvalescenci a návrat k plné zátěži pohybu končetiny. Zkušený tým našeho artroskopického centra provádí cca 1 200 artroskopických výkonů ročně nejen na velkých kloubech - kolenním a ramenním, ale také na kloubech lokte, hlezna či zápěstí. Všechny výkony jsou prováděny ve velmi šetrné celkové anestezii v režimu jednodenní péče s krátkým pooperačním odpočinkem na lůžku. Péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. O možnosti podstoupit artroskopické ošetření se informujte v našem artroskopickém centru.

Artroskopie kolenního kloubu

Při artróze kolenního kloubu dochází nejen k postižení a změně kloubních ploch, ale také k destrukci měkkých tkání kloubu – menisků a vazů, což se projeví jako viditelná deformita v ose kloubu (vybočený nebo vbočený kloub). Artroskopické ošetření v tomto případě spočívá v ošetření kloubního povrchu tzv. shavingem, odstranění volných kloubních tělísek, poškozených částí menisků či dráždících kostních výrůstků tzv. osteofytů.

Artroskopie ramenního kloubu

S artrózou ramenního kloubu se setkáváme převážně po úrazových stavech, zánětech, po špatném zhojení zlomenin či při syndromu rotátorové manžety. Artroskopické ošetření spočívá v ošetření kloubního povrchu, odstranění volných kloubních tělísek, ošetření rotátorové manžety atd.

Artroskopie hlezenního kloubu

Artróza hlezenního kloubu se objevuje u pacientů s opakovanými úrazy, které vedou k poranění stabilizačních vazů hlezna a k nadměrné a nepřiměřené zátěži kloubních ploch.  Artroskopické ošetření spočívá v případě hlezenního kloubu v ošetření defektů chrupavek, odstranění volných kloubních tělísek, kostních výrůstků atd.

Ostetomie

Osteotomie je operační výkon, který zachovává vlastní kloub. Korekcí mechanické osy končetiny dojde k vyrovnání osy, rozložení zátěže a jejímu přenosu na zdravou polovinu kloubu. Je indikována zejména u mladých a aktivních lidí, kterým významně oddaluje dobu, kdy bude nutné přistoupit k totální náhradě kloubu. Výhodou je, že pacient se poměrně rychle po zhojení vrací zpět do aktivního života včetně sportu. Osteotomii provádíme na smluvním nemocničním pracovišti.

Totální náhrada kloubu (TEP)

Totální náhrady kloubů (endoprotéza kyčelního, kolenního kloubu) jsou dnes běžně rozšířené operační postupy. Při operaci TEP je nahrazována hlavice i jamka postiženého kloubu implantátem. Využívána je celá řada typů náhrad (necementované, cementované, hybridní, Hip resurfacing) s přihlédnutím k věku pacienta, jeho životního stylu, k tvaru kosti a její pevnosti. Totální náhrady kloubů provádíme na smluvním nemocničním pracovišti. 
 

Rychlý kontakt

Zde nám můžete popsat svůj dotaz, případně i vložit přílohu.

Zadejte prosím Vaši emailovou adresu.
Zadejte prosím text Vašeho dotazu.
Můžete zvolit kliniku, která je vám dostupnější
Zvolte prosím kliniku, která je vám dostupnější.
Chci být kontaktován na tomto telefonním čísle
Zde můžete vložit přílohu. Maximální velikost všech příloh je v součtu 18 MB.
Zde můžete vložit přílohu. Maximální velikost všech příloh je v součtu 18 MB.
Souhrnná velikost všech příloh nesmí přesáhnout 15 MiB.