Ve dnech 1.–14. července 2024 je celozávodní dovolená. Platí pro Hradec Králové i Pardubice. Děkujeme za pochopení.

 
Chirurgie prsu, onkochirurgie

V našem zařízení provádíme operace prsů ze zdravotní indikace, plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Jedná se o exstirpace benigních nádorů (ložisek) z prsu - fibroadenomy, mastopatie, intraduktální papilomy, cysty. 

Zákrok provádíme v moderní kombinaci celkové a sonograficky naváděné svodné anestezie – tzv. pektorálním bloku PECS I + II , zajištujícím pooperační bezbolestnost a komfort pacientů.

Jsme si vědomi závažnosti situace při onemocnění prsu, a proto je samozřejmostí maximální individuální a profesionální přístup našich lékařů i ostatního zdravotnického personálu.

 
Naši lékaři

 • MUDr. Jana Mergancová, Ph.D.
  zkušený diagnostik, excelentní operatér s mnohaletou praxí a přední český onkochirurg, specialista v oborech chirurgie, mamologie a onkochirurgie, rozsáhlá publikační činnost, zahraniční stáže, vlastní publikace a přednášky. Více>
 •  
  Nezhoubné nádory prsu

  Benigní, nezhoubné nádory prsu jsou útvary v prsu, které nepředstavují zdravotní riziko, ale to neznamená, že by jim neměla být věnována náležitá pozornost. Některé typy benigních nádorů jsou pro svou nejistou biologickou povahu označovány přímo za prekancerózy (tj. stav předcházející vzniku zhoubného nádoru) a je doporučeno jejich odstranění.

  U mnoha žen se v průběhu života objeví bulka v prsu. Obecně je třeba u každé bulky zjistit, zda je benigní (nezhoubná) nebo maligní (zhoubná). Přesnou příčinu vzniku nezhoubného nádoru prsu v mnoha případech nelze určit. Předpokládá se, že většinou je spouštěčem hormonální nerovnováha, například v důsledku těhotenství, menopauzy či procesů souvisejícím se stárnutím. Bylo zjištěno, že do jisté míry hraje roli i dědičná predispozice.

  Jak probíhá léčba nezhoubných nádorů prsu?

  Na základě výsledků vyšetření (RTG mamografie, UZ vyšetření, mikroskopické (bioptické) vyšetření odebrané tkáně atd.) lékař rozhodne, zda je nezbytné operační řešení. Nezhoubné nádory se často odstraňují, i když většinou nejsou nebezpečné a to z několika důvodů:

  • Žena trpí nepříjemnými pocity nebo jí bulka vadí
  • Bulka rychle roste
  • Omezí se nejistota, zda se případně nejedná o zhoubný nádor nebo zda neexistuje zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu

  V závislosti na umístění nebo velikosti bulky může být operační zákrok proveden v místní nebo celkové anestézii. Pokud bulka není odstraněna, lze v případě obtíží, které mají souvislost s menstruačním cyklem, nasadit hormonální léčbu – například pomocí lokálně aplikovaných přípravků s obsahem progesteronu nebo hormonální antikoncepce.

  Pektorální blok PECS I + II

  Zákroky na prsou provádíme po dohodě s pacientem v moderní kombinaci celkové a sonograficky naváděné svodné anestezie – tzv. pektorální blok PECS I + II. Po úvodu do velmi šetrné celkové anestezie aplikuje zkušený anesteziolog pod ultrazvukovou kontrolou lokální anestetikum ve vypočítané dávce a koncentraci k senzitivním nervům, zásobujících operovanou oblast. Technika zajišťuje operační a především komfortní pooperační analgezii operantů, která není dosažitelná jinými technikami. Rozdíl ve vnímání bolesti v prvních třech dnech po operaci, které jsou nejbolestivější po jakékoliv operaci, je velmi výrazný.