Kožní a podkožní útvary

Rozšířili jsme pro vás operativu drobných výkonů a excizí v lokální anestezii - pigmentové névy neboli mateřská znaménka, papilomy, bradavice, gangliomy, drobné fibromy, lipomy atd. Zdravotní pojišťovny hradí při jednom sezení více excizí najednou, které je vhodné předem vybrat, doporučení jiného lékaře není třeba, dle povahy nálezu odesíláme automaticky na histologické vyšetření.

Na kůži a v podkoží se setkáváme s celou řadou kožních výrůstků, které mohou mít různorodý charakter, ať již jde o útvary měkkých tkání povrchově, či hluboce uložených. Jedná se např. o útvary tukové tzv. lipomy, vazivové tzv. dermatofibromy, cystická ložiska tzv. ateromy atd. Vyrůst mohou například i v důsledku poranění či tupého úderu.

Příznaky

Na různých místech na těle se vyskytují výrůstky, které mají charakter měkkého, většinou nebolestivého útvaru – bulky, který se při dotyku pohybuje. Pokud se bulka začne zvětšovat, ztvrdne, začne být bolestivá či způsobuje viditelné změny na kůži, je nutné co nejdříve vyhledat lékaře.

Diagnostika

Základem je fyzikální vyšetření, které může být doplněno o biopsii, ultrazvukové či další vyšetření.

INFO + OBJEDNÁNÍ:  recepce@1chirurgie.cz • tel.: 495 269 768

 
Léčba

Léčba představuje krátký chirurgický zákrok v lokální anestezii. Operatér provede podle velikosti a lokalizace nádorového útvaru jeho vyříznutí (excize či extirpace). Vzorek je následně odeslán na histologické vyšetření.

Znaménka, pihy

Část z nich získáváme již při svém narození, říkáme jim proto mateřská znaménka. Další z nich získáváme během svého života. Na vznik znamének má vliv mnoho faktorů, od dědičnosti, prostředí, až po způsob života, který vedeme. Vzhledem k tomu, že 30 až 50% melanomů vzniká z původně nevinného pigmentového znaménka, je velmi důležité své tělo sledovat a v případě změny, objevu něčeho nového, vše pro jistotu konzultovat s lékařem.

Bradavice 

Bradavice jsou v důsledku malé nezhoubné nádorky, které vznikají Papilomavirem HPV. Především v letních měsících řešíme jejich velký nárůst hlavně u dětí, jelikož bradavice samotné jsou virového původu, tedy se snadno přenáší - kupříkladu přímým dotykem. Z jedné bradavice si pak můžeme přenést vir na další části těla.

Přesto že se v lékárnách prodává dost volně prodejných přípravků, vždy by měl bradavici odstranit zkušený lékař, který sám určí, jakým konkrétním způsobem k odstranění bradavice dojde.  

 
MUDr. Tomáš Lutonský > 
 

Rychlý kontakt

Zde nám můžete popsat svůj dotaz, případně i vložit přílohu.

Zadejte prosím Vaši emailovou adresu.
Zadejte prosím text Vašeho dotazu.
Můžete zvolit kliniku, která je vám dostupnější
Zvolte prosím kliniku, která je vám dostupnější.
Chci být kontaktován na tomto telefonním čísle
Zde můžete vložit přílohu. Maximální velikost všech příloh je v součtu 18 MB.
Zde můžete vložit přílohu. Maximální velikost všech příloh je v součtu 18 MB.
Souhrnná velikost všech příloh nesmí přesáhnout 15 MiB.